HÜRREM SULTAN'IN HAYATI

  Paylaş
  deryabilgili
  deryabilgili
  S.Yönetici
  S.Yönetici

  Mesaj Sayısı : 19
  Kayıt tarihi : 28/12/10
  Yaş : 36
  Nerden : izmir

  HÜRREM SULTAN'IN HAYATI

  Mesaj tarafından deryabilgili Bir Çarş. Ara. 29, 2010 2:59 pm

  HÜRREM SULTAN, (1506 - 1558)
  Kanuni sultan süleyman'ın eşi ve osmanlı tarihinde önemli roller oynamış bir sultandır.

  bir osmanlı padişahıyla nikahla evlenmiş tek kadın olarak bilinir.
  leh asıllı yahudibir ailede doğan hürrem sultan'ın asıl adı roxelanne'dı (anastasiya lisowska). güzelliği nedeniyle küçük yaşta 1520 tarihinde bugünkü ukrayna sınırları içinde bulunan rohatyn şehrinden kaçırılmıştır. (bölge 1184-1939 yılları arasında polonya kırallığı sınırları içersinde bulunuyordu.
  daha sonra kırım hanı tarafından osmanlı sarayına sunulan hürrem sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. dişiliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında da kendine yer edindi.

  hürrem sultan saraya geldiğinde kanuni'nin cariyelerinden biri olan mahidevran sultan'dan mustafa isimli bir oğlu vardı. mustafa zamanla çok sevilen bir şehzade haline geldi. mustafa'nın kanuni'den sonra padişah olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. bu da mahidevran sultan'ın valide sultan olacağı anlamına geliyordu. oysa hürrem sultan her bakımdan mahidevran sultan'ın önüne geçti ve kanuni'nin güven ve sevgisini kazanarak onun nikahlı eşi oldu.

  bazı kaynaklar çeşitli entrikalar uygulayarak 16. yüzyıl osmanlı tarihini olumsuz yönde etkilediği iddia ederler. kızı mihrimah sultan'ı vezir-i azam rüstem paşa ile evlendirerek vezir-i azam'la bir ittifak oluşturdu. kanuni, yeniçeriler tarafından çok sevilen oğlu mustafa'yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla öldürttü. hürrem sultan'ın kanuni'yi bu kararda etkilediği inancı yaygındır. şehzade mustafa'nın öldürülmesinden sonra mahidevran sultan iyice gözden düştü. yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu bursa'da geçirdi. ancak hürrem sultan'ın ölmesinden sonra hürrem sultan'ın oğlu padişah ii. selim mahidevran sultan'a maaş bağlattı ve oğlu mustafa'nın türbesini yaptırttı.

  devlet yönetiminde etkili olan hürrem sultan, iran savaşını destekledi. ruslar ve lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. bu dönemde ruslar kazan ve astrahan hanlıklarına hakim olup doğuya doğru yayılmaya başladılar. tüm bunlara rağmen, eşi kanuni sultan süleyman'dan önce 52 yaşındayken öldü ve oğlu ii. selim'in tahta çıkışını göremedi.cenazesi istanbul'da süleymaniye camii haziresindeki hürrem sultan türbesi'ne gömüldü
  [b][i]
  deryabilgili
  deryabilgili
  S.Yönetici
  S.Yönetici

  Mesaj Sayısı : 19
  Kayıt tarihi : 28/12/10
  Yaş : 36
  Nerden : izmir

  HÜRREM SULTAN

  Mesaj tarafından deryabilgili Bir Çarş. Ara. 29, 2010 3:04 pm

  Yeni Saray’a bir esir olarak getirilen Hürrem Sultan’a, Kanuni Sultan Süleyman’ın ilk bakışta âşık olduğu anlatılır. Öyle ki, padişahların özel yaşamlarındaki kuralları sarsan bu aşk hikâyesi, Osmanlı tarihinin seyrini de değiştirir.

  Osmanlı padişahlarının her cariyeden bir erkek çocuğa sahip olması ve bir daha o cariyeyle ilişkiye girmemesi kuralı Hürrem Sultan’la bozuldu. Osmanlı Hanedanı’nda o güne kadar görülmemiş bir şekilde, Kanuni Sultan Süleyman’dan birden çok erkek çocuk sahibi olan Hürrem Sultan, aynı zamanda yaşamını Harem Dairesi’nde sürdürmesiyle de yine bir ilki gerçekleştirdi.

  Erkek çocuk sahibi olduktan sonra Harem’den ayrılan diğer cariyelerden farklı olarak Hürrem Sultan, çocuklarını da aldı ve tekrar Topkapı Sarayı Harem-i Hümayun Dairesi’ne yerleşti. Hürrem Sultan’ın 1540 yıllarında Harem’e yerleşmesiyle, Harem kadrosu da kurumsallaşmaya başladı.

  Yabancı kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Kanun Koyucu ayrıca Hürrem Sultan’la evlendi ve yine Osmanlı kurallarına aykırı olarak düğün yaptı. Tüm bu olanlar İstanbul halkını tedirgin etti ve söylentilerin önüne geçilemedi. Hatta Hürrem Sultan’ı büyücü ilan edenler bile oldu.

  Tüm çalkantılara rağmen Hürrem Sultan, Osmanlı’nın en kudretli sultanı, Kanun Koyucu’nun resmi karısı olarak tarihteki yerini aldı.

  k.gülçink.
  k.gülçink.
  Üye
  Üye

  Mesaj Sayısı : 19
  Kayıt tarihi : 08/01/11
  Yaş : 30

  Geri: HÜRREM SULTAN'IN HAYATI

  Mesaj tarafından k.gülçink. Bir C.tesi Ocak 08, 2011 10:35 pm

  saol

   Forum Saati Çarş. Ocak 23, 2019 5:28 am