Meltem Okay'dan ~

  Paylaş
  hürremsultan~
  hürremsultan~
  Üye
  Üye

  Mesaj Sayısı : 8
  Kayıt tarihi : 04/01/11
  Yaş : 22

  Meltem Okay'dan ~

  Mesaj tarafından hürremsultan~ Bir Çarş. Ocak 05, 2011 7:56 pm

  Kürşat Başar’la Yaz Sohbetleri’ne konuk olan Meral Okay diziyi anlattı. Meral Okay senaryoyu tek başına yazdığını belirtti. Haftada 80 sayfa yazdığını anlatan Okay, hazırladığı hikaye ve akışı hazırlayıp gönderdiğini, tretmanın ardından son düzenlemeleri yine kendisinin yaptığını söyledi.
  Dizi için iki tarih danışmanıyla çalıştıklarını anlatan Okay, dizinin Yavuz Sultan Selim’in vefatı ve Kanuni’nin tahta geçişiyle başlayacağını söylerken paralel kurguda da Hürrem’in Yavuz Sultan Selim’e Kırım’dan getirilen cariyelerle birlikte İstanbul’a gelişinin canlandırılacağını ifade etti.
  Diziye hazırlanırken tarihi yakından takip ettiğini söyleyen Meral Okay, “Çok zevkli ama binlerce sayfa dokümanın ortasındasınız, onu çok iyi özümsemeniz yazım. Anlatacağınız hikayenin kahramanlarını hikayenin içerisinde dolaştırmanız lazım. Olayları atlamak mümkün değil, onu hazırlayan sebepleri de anlatmak lazım ve kapılarını kapattıkları zaman kendi hayatları da var, en zor yanı da bu” dedi. “Kanuni Sultan Süleyman, muhteşem yüzyılı yaratan adam, iktidar olarak çok başarılı ama kişisel olarak büyük trajediler var hayatında. En değer verdiği şeyleri kendi eliyle yok etmek zorunda kalıyor. Bir tek Kanuni değil o dönemki karakterler müthiş. Mimar Sinan’ın da o dönem kalfalık dönemi. Baki, Fuzuli, hepsi diziye girecekler. Süleyman’ın çağdaşları Britanya’da Tudors hanedanlığı 8. Henry, olağanüstü bir iktidar savaşı var. Doğudan Avrupa’nın içine bir Müslüman imparator büyük bir güçle ilerliyor, onların içerisinden muhteşem Süleyman doğuyor. Hürrem de çok güçlü bir karakter, saray aslında kadın iktidarı. Okudukça görüyorum müthiş bir organizasyon, sistem var. Çok güçlü bir devlet kurmuşlar” diyerek dizi ve dönem hakkında da detaylı bilgi verdi.
  roksalan
  roksalan
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 53
  Kayıt tarihi : 29/12/10
  Yaş : 31
  Nerden : İstanbul

  Geri: Meltem Okay'dan ~

  Mesaj tarafından roksalan Bir Çarş. Ocak 05, 2011 10:25 pm

  tşkler:)
  Aşk-ı Hürrem
  Aşk-ı Hürrem
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 25
  Kayıt tarihi : 05/01/11
  Yaş : 25
  Nerden : Aşk Şehrinden-

  Geri: Meltem Okay'dan ~

  Mesaj tarafından Aşk-ı Hürrem Bir Çarş. Ocak 05, 2011 10:27 pm

  Başlık yanlış düzeltirsen sevinirim Smile

  Teşekkürler
  Priqes
  Priqes
  Üye
  Üye

  Mesaj Sayısı : 3
  Kayıt tarihi : 06/01/11
  Yaş : 20

  Geri: Meltem Okay'dan ~

  Mesaj tarafından Priqes Bir Perş. Ocak 06, 2011 4:03 pm

  teşekkürler
  fandelon
  fandelon
  Üye
  Üye

  Mesaj Sayısı : 41
  Kayıt tarihi : 06/01/11
  Yaş : 48

  Geri: Meltem Okay'dan ~

  Mesaj tarafından fandelon Bir Perş. Ocak 06, 2011 9:10 pm

  iyimiş

   Forum Saati Çarş. Ocak 23, 2019 4:39 am