“Muhteşem Yüzyıl”a Bakan desteği

  Paylaş
  balkan
  balkan
  Üye
  Üye

  Mesaj Sayısı : 6
  Kayıt tarihi : 10/01/11
  Yaş : 33
  Nerden : İstanbul

  “Muhteşem Yüzyıl”a Bakan desteği

  Mesaj tarafından balkan Bir Ptsi Ocak 10, 2011 9:54 pm

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Muhteşem Yüzyıl'' dizisine destek vererek, "Hiçbir saltanat sütten çıkmış ak kaşık değildir" dedi.

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kamuoyunda tepkilere yol açan ''Muhteşem Yüzyıl'' dizisiyle ilgili, ''Cihana hükmeden bir padişah var, ama bir kadının önünde, kendi çocuklarına kıyabilecek kadar da bir aşkın tutkunu. Bu dizi, belki buna biraz yaklaşmaya çalışıyor olabilir. Biraz sabredelim, fragmanlar üzerinden hüküm vermeyelim. Tarihi de kendi zamanı ve gerçekliği içerisinde değerlendirmeye çalışalım'' değerlendirmesinde bulundu.

  Bakan Günay, Ankara Cer Modern'de açılan ''Türkiye'nin Estetik Birikimi ve Renkleri'' adlı kitap sergisi ve Bakanlığın 2010 yılı yayınlarının tanıtımını içeren sunuma katıldı. Sunum öncesinde basın toplantısı düzenleyen Günay, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

  Günay, tartışmalara yol açan ''Muhteşem Yüzyıl dizisi'' ile ilgili bir soru üzerine, ''Bugünkü televizyon haberlerinde gördüm Kleopatra ile ilgili yeni bir film çekiliyor. Kleopatra ile ilgili yıllar önce Mısır uygarlığına, dünyanın dikkatlerini çeken uluslararası bir prodüksiyon yapılmıştı. Şimdi de yine ünlü aktris ve sanatçılarla yeni bir Kleopatra yapılıyor. Dünyada tarihsel filmlerin yapılması ülkelere ilgiyi yoğunlaştırır. Ben geçen gün de söyledim, Hürrem ve Kanuni konusunu çok önemsiyorum'' diye konuştu.

  ''SHAKESPEARE TRAJEDİLERİNDEN ÇOK DAHA İNSANİ VE DERİN''

  Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman çevresinde geçen trajediyi,Shakespeare trajedilerinden ''çok daha insani ve çok daha derin'' gördüğünü dile getiren Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Bu çerçevede bir uluslararası yapım benim büyük hayallerimden biri. Cihana hükmeden bir padişah var, ama bir kadının önünde, kendi çocuklarına kıyabilecek kadar da bir aşkın tutkunu. Bu dizi belki buna biraz yaklaşmaya çalışıyor olabilir. Biraz sabredelim, fragmanlar üzerinden hüküm vermeyelim. Tarihi de kendi zamanı ve gerçekliği içerisinde değerlendirmeye çalışalım.

  Biz 500 yıldan fazla cihana hükmetmiş olan bir imparatorlukla elbette övünüyoruz, ama hiçbir saltanat sütten çıkmış ak kaşık değildir. İster Roma'da olsun ister Avrupa'da ya da Asya'da ister bizim topraklarımızda. Tarihin çok güzel ve şanlı sayfaları olduğu gibi çok acı, ama anlamamız gereken insani sayfaları da vardır. Bence biraz sabırlı olalım.''

  ''HÜKÜM VERMEK İÇİN İZLEMİŞ OLMAK GEREKİR''

  ''Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Meclis'teki konuşması biraz sabretmeden yapılan bir konuşma mı'' sorusunu ise Bakan Günay, ''Ben kendi görüşlerimi söylüyorum'' diye yanıtladı.

  Bu konuda tarih bilgisi derin bazı kişilerin basına açıklama yaptığını hatırlatan Günay, ''Bir konuda hüküm vermek için bence izlemiş olmak gerekir'' diye konuştu.

  ''Hür Adam filmini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusunu da Bakan Günay, ''Görmedim filmi. Gördüğüm şeyler hakkında konuşabilirim. Bu ülkede eğer demokrasi olacaksa, düşünce ve söz özgürlüğü üzerinden bir çoğulculuk yaşanacaksa Bediüzzaman hakkında da Kanuni Sultan Süleyman, Mustafa Kemal ****** hakkında filmler, kitaplar yayınlar yapılmasına alışmamız gerekiyor. Hakaret içermesin, kişilik haklarını rencide etmesin ama sanatçı, yazar, yapımcı bir ölçüde kendi yorumunu katmış olsun. Beğenmiyorsak daha iyisini ya da kendi bakış açımızdan doğrusunu yapmaya çalışacağız. Dünyanın yaptığı bu'' şeklinde yanıtladı.

   Forum Saati Çarş. Ocak 23, 2019 4:57 am